DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 05.03.2015 22:18:44 

FRETKA V PLZNI

..::na stránce se pracuje::..

Očkování
Očkování proti psince u freťat se provádí v 6., 9. a 12. týdnu věku. Od tří měsíců se též očkuje proti vzteklině. První očkování byste měli mít již od chovatele. Je dobré dodržovat po celý život fretky jednu stejnou vakcínu.
Jako očkování proti psince jsou pro fretky doporučené vakcíny Biocan DP nebo Nobivac Puppy DP. Je vhodné vybírat vakcínu s pokud možno co nejméně nemocemi. Ideální jsou jen "DP", protože monovalentní vakcína jen proti psince zatím na trhu není. Na ostatní nemoci není fretka citlivá a jsou pro ní vlastně zbytečné, je tedy vhodné jí co nejméně zatěžovat vícevalentními vakcínami organismus.
Očkování proti vzteklině je od půl roku věku povinné ze zákona. Doporučené vakcíny jsou Rabisin nebo Nobivac R.
!!!NIKDY NEOČKUJTE SVOU FRETKOU VAKCÍNOU CANVAC, JE PRO NÍ SMRTELNÁ!!! Zde článek Pokud Vám jí veterinář nabízí, vezměte fretku a utíkejte k jinému!

Zubní kámen
Nejčastěji se vyskytuje na trhácích v podobě tmavších (šedých či zelených) skvrn. Žádoucí je včasné odstranění, pokud se tak nestane, může vyvolat záněty dásní a postupně i ztrátu zubů nebo nechutenství. Zubní kámen není dobré podceňovat, zánět dásní může vést až k onemocnění srdce. Dá se odstranit vhodným nástrojem doma či u veterináře neo v narkóze laserem.

Říje
u samců - trvá od jara do podzimu, kdy mají varlata plně sestouplá v šourku. V zimním období se jim vrací zpět do pánve a při další říji jim opět sestoupnou. V době, kdy jsou samci více v říji, jsou agresivní na jiné samce, hájí si často i svoji paničku, vše si značkují a o vše si otírají bříško, díky čemuž za sebou nechávají pachové stopy. V této době samci více smrdí, mastí se jim srst a jsou i jinak "upatlaní". Během říje často zhubnou skoro až na polovinu své zimní váhy a proto pokud neplánujete samcem krýt, je lepší nechat samce vykastrovat. Předejdete tak jeho značkování, působení hormonů a bude z něho větší mazel, bude si více hrát a zajímat se o vše kolem. Na procházkách s největší pravděpodobností bude méně aktivní, až líný. Pokud je samec kryptorchidní (má sestouplé jen jedno varle, druhé zůstává v šourku v době říje), je nejlepší volbou nechat samce vykastrovat. Protože varle má jinou teplotu v šourku než v pánvi, působením odlišné teploty se z nesestouplého varlete může vyvinout časem nádor.
u samic - správně by samička fretky měla říjit max. 2x do roka. Pokud trvá říje déle než měsíc, je žádoucí říji ukončit. Dlouhá říje ohrožuje nejen zdraví, ale dokonce život fretky! Nejméně účinný způsob, jak fretce říji ukončit, je zatemňování, tzn. přikrývat klec tmavou prodyšnou dekou a připravit jí tak "krátký zimní den". Druhý způsob je čerstvě kastrovaný samec. Zde dojde ke svázání, nikoliv k oplodnění. Po zhruba šesti týdnech přijde fiktivní porod a mateřství. V této době je vhodné nechat samičku kastrovat. Třetí způsob, jak ukončit říji a nemít mláďata je hormonální injekce. Říji ukončuje veterinární lékař vhodným přípravkem (hCG nebo GnRH čili přípravky, které tento hormon obsahují - Receptal, Pregnyl). Poslední způsob, jak samičce ukončit říji je nakrytí. Pak ale musíte počítat s odchovem mláďat a to vyžaduje téměř 24 hodin denně pohotovost.
Pokud neplánujete mláďata, je velmi vhodné nechat samičku kastrovat po první. Říje jsou pro ni dosti vysilující a hubnou.
Dávkování preparátů:
hCG (Pregnyl) - 50-100 IU hCG do svalu, aplikuje se 1x až 2x, riziko vzniku zánětu dělohy je minimální, falešná březost následuje téměř vždy.
GnRH (Receptal) - 20 mcg do svalu, aplikuje se opakovaně, nejčastěji 3x někdy i 5x, riziko vzniku zánětu dělohy je minimální, falešná březost následuje téměř vždy.
Covinan, Pilkan, Provera, aj. - nevhodné, špatně se dávkují a téměř vždy následuje zánět dělohy!

Kastrace
Po kastraci bývají fretky hravější, venku línější a dosti zhubnou. Neměli by však shodit až na polovinu své normální váhy, ale i to se stává. Pokud se u kastrované samičky objeví říje, není něco v pořádku. Většinou veterinář samičku vyšetří na Hyperestrogenismus a jiné.
u samců - v narkóze veterinář pouze rozřízne šourek, vyjme varlata a šourek většinou ani nešije zpět. Ranku nejlepší čistit odvarem z řepíku několikrát denně.
u samic - v narkóze veterinář vyndavá vaječníky a dělohu. Bříško zašije, hojení urychlíme odvarem z řepíku a týden na to jdeme na vyndání stehů.

Přehřátí
Nebezpečné teploty pro fretku: nad 30°C
V létě i na krátké procházky brát s sebou alespoň malou napáječku, dostatek vody na ochlazení fretky. Protože fretka nejvíce tepla odvádí polštářky na tlapkách, je dobré jí ochlazovat i tlapky. V létě nejlépe větrat brzy ráno a pozdě večer. Na cesty vyrážet taktéž brzy ráno, pokud Vaše auto nemá klimatizaci.
První pomoc, pokud dojde k přehřátí - pokud fretka funí s jazýčkem z tlamičky a je unavená, nejlépe máčet chladnou vodou tlapičky a hlavičku, zkusit jí nabídnout koupel. Pokud je situace vážná a fretečka vypadá, že každou chvíli zkolabuje, je nejrychlejší pomoc opatrně jí ponořit do chladné vody. Voda nesmí být ledová, z teplotního šoku by mohla taktéž zkolabovat!

Ušní svrab
Tzv. prašivina, vyvolává jí parazit, který je pouhým okem téměř neviditelný. Přenáší se přímým kontaktem s nakaženým zvířetem. Parazité bez hostitele přežijí volně max. tři hodiny a proto byste se s fretkou museli projít ihned v trase, kde šel nakažený např. pes. Pokud se fretka hodně drbe na uších a má v nich nezvykle mnoho hnědého mazu, měli byste s fretkou zajít na mikroskopické vyšetření. Při velkém množství parazitů lze podchytit i domácím testem, zda fretka svrab má nebo ne. Domácí test spočívá v tom, že fretce sejmete trochu ušního mazu na vatovou tyčinku a tu pak položíte na bílý papír - pokud uvidíte pohybovat se malé bílé "lupy", má vaše fretka svrab. Léčba je jednoduchá, veterinář vám zřejmě naordinuje Stronghold - pipetu za krk. Nutno týden před a týden po aplikaci fretku nekoupat. Jen jako podpůrná léčba se většinou používají ušní kapky, které zřídka dokáží zlikvidovat sami o sobě parazity, larvy a vajíčka.

Dieta

ECE