DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 05.03.2015 22:18:44 

FRETKA V PLZNI

Tipy a rady, jak si pořídit freťátko...
 
V první řadě byste si měli rozmyslet, zda fretka je opravdu zvířátko vhodné právě pro Vás. Fretka není zvíře pro každého a ne každý se o fretku dokáže postarat tak, jak potřebuje. Základní informace o fretkách najdete například ZDE nebo také ZDE a na spoustě jiných stránek. Pokud jste si jisti, že jste jí schopni zajistit odpovídající podmínky pro život, veterinární péči, budete mít na ni dostatek času a poskytnete jí lásku, můžete se začít poohlížet po freťátku.
Na výběr máte několik možností - koupit si fretě ze zverimexu, od chovatele, z farmy nebo adoptovat nalezence. Freťátko ze zverimexu se nedoporučuje, často je cena přemrštěná a neodpovídá "kvalitě" mrněte. Do zverimexů většinou dávají freťata chovatelé, kteří na jedné samičce odchovávají i několikrát ročně a matka i mimina jsou slabá. Často trpí na ušní svrab, jsou začervená, mají průjem, jsou nesprávně krmena, nesocializována, předčasně odstavena... Výchova je většinou náročnější, veterinární péče vyjde také na více peněz. Freťátko od solidního chovatele by mělo být zdravé, částečně socializované. Správný chovatel by Vám měl povědět něco o rodičích, ukázat matku mláďat, měl by Vám poradit, na co je fretě zvyklé (hlavně značku granulek)... Zde na stránkách najdete seznam chovatelských stanic, které můžete kontaktovat a optat se jich na mláďata. Rozhodně ale to neznamená, že chovatel, který nemá chovatelskou stanici, je špatný chovatel! Dále freťata z farmy většinou bývají zubožená stejně jako ta, co jsou od pseudochovatelů dávána do zverimexů. Jsou ale i slušné farmy, škoda jen, že jich je opravdu tuze málo..
image image
 
Výběr chovatele..
Protože se fretka stává módním zvířátkem, vyskytuje se v poslední době velmi mnoho nekvalitních chovatelů, kteří produkují nekvalitní, slabá a špatně živená mláďátka. Správný chovatel by Vám měl nabídnout předběžnou návštěvu ještě před odběrem mláďat a to je Vaše šance, jak poznat kvalitního a dobrého chovatele. Až k němu přijdete domů, všímejte si, jak je matka aktivní, freťata zda jsou úměrně velká věku, zda nejsou moc slabá, pohublá, neaktivní, jestli mají zájem. Musí být čistá (ne úplně), nesmí mít slepenou srst, výtok v očích, nadměrně špinavá ouška.. Zkuste odhadnout, jestli mají dostatečně velkou klec, musí mít stálý přístup k čerstvé vodě. Všímejte si, zda nemají v záchodku průjem, jestli chodí sami na záchod, nebo konají potřebu mimo záchodek. Zkoumejte jejich pelíšky a klec, vše by mělo být v rámci mezí čisté. Ptejte se na granulky, čím chovatel krmí (pokud uvidíte v misce granulky barevné, jistě nekrmí ničím kvalitním!). Ptejte se na vše, co Vás zajímá - rodiče a jiní předci, dokrmování, očkování, cena... Sledujte jak s freťaty chovatel jedná, pokud je na ně opatrný, odchovává je s láskou. Nesmí s nimi zacházet jak s "věcí".

image image

Co si obstarat, než si přinesete domů fretě?
Určitě odpovídající klec. Můžete fretě chovat i na volno v bytě, to však skýtá různá rizika, protože v bytě čeká na fretku spoustu nebezpečí (pračka, myčka, okna, dveře, skříně...). Klec by neměla být moc malá a neměla by mít "sprušle" daleko od sebe, aby z ní fretka nevylezla. V horším případě může sprušlemi prostrčit pouze hlavu, zaháknout se a následně se udusit. Do klece musíte dát výbavičku - napáječku na vodu, misku na granulky, záchodek se stelivem, kam se fretě bude učit chodit ulevovat a pelíšky. Bylo by dobré, aby mělo v kleci pelíšků více a mohlo si freťátko vybírat. Pelíšky si můžete koupit v chovatelských potřebách, nebo si je vyrobit na koleni. Fantazii se meze nekladou a tak klidně do klece zavěste ručník či utěrku jako hamáček, na dno klece starou mikinu a třeba ještě někam do rohu plastovou či dřevěnou boudičku. U fretky platí, že by měla mít záchodek stále na očích a tak ho dejte na nějaké dobře dostupné místo v každé místnosti, kam budete freťulku pouštět běhat. Dále si pořiďte hračky. Nemusíte kupovat nic drahého, fretku baví nejvíce balonky s rolničkou, plyšák na praní a pak můžete opět něco vyrobit. Do pet-lahve dát pár kuliček tvrdé kukuřice, do bedny víčka od pet-lahví... Na koupání si obstarejte kvalitní fretčí šampon. Na převoz si kupte plastovou přepravku, aby Vám fretě někde neuteklo. Po naočkování možná budete chtít chodit s fretkou ven, sežeňte si tedy kšírky a vodítko. Kšírky se doporučují kožené či koženkové, nylonové nejsou až tak vhodné - dřou srst a snadno se z nich fretka vyvlékne. Jako úplatek si kupte Malt-soft pastu, Multivitamin pastu a jiné dobroty pro kočky. Tyto pasty slouží fretce i jako "doplňkové krmivo" a jsou pro ně přísunem vitamínů. Maltpasta navíc slouží proti bezoárům (ucpání střev chomáči chlupů) v době línání.


image image

Jedete si pro fretě...
K chovateli vezměte přepravku a v ní ručník nebo jiný "hadr". Zodpovědný chovatel Vám nedá své fretě, pokud přijedete s krabicí od bot plnou sena a podobně. Určitě si Vás bude chtít proklepnout, a tak je dobré si o fretkách nastudovat co nejvíce ještě před tím, než si k chovateli pro mrně pojedete. Nezapomeňte, že správný chovatel odchovává svá miminka s láskou a věnuje jim veškerou sílu a čas a tak má právo si budoucí majitele vybírat. Pokud si nic nenastudujete, nesmíte se pak divit, že Vám chovatel řekne "Vám ho nedám". Na cestu zpět budete potřebovat napáječku s čerstvou vodou, pokud jedete ve velkém v
edru, je lepší se s chovatelem domluvit na návštěvě ráno nebo večer a nejezdit v době, kdy je nejvíce parno.

image

Jedete s freťátkem domů..
Nechte mu napáječku připevn
ěnou na dvířkách, nebo pokud vám napáječka teče (v autě snad každá), nabízejte jí miminku pokaždé, když projeví zájem o své okolí. Po příjezdu domů freťátko zavřete do klece a nechte ho chvilku v klidu. Je to pro něj stresové období, kdy opustil vše, co znal - mámu, sourozence, svou dosavadní klec, byt... Nyní má vše nové a musí to opět vše objevit. Bude si chtít odpočinout a tak ho nechte i prospat. Až se znova vzbudí, první co jistě udělá, bude bobek. Hlídejte ho, aby si došlo do záchodku a pokud se bude krčit a couvat do jiného rohu, vezměte ho a přendejte do záchodku. To proto, aby pochopil, že ulevovat si má v záchodku. Uvidíte, že to brzy pochopí a bude chodit již do záchodku samo. Nechte mrně probhnout po bytě a prozkoumat tak všechny své hračky. POZOR! Dříve než vypustíte mrně volně po bytě, musíte zajistit všechny díry, aby do nich fretě nezalezlo! Může Vám zapadnout za skříň či uvíznout v jiné dírce a následně se udusit. Pozor také, aby si nelízlo saponátu, aby neuteklo nějakou škvírou ven z bytu, aby ho někde neuhodila elektrika. Dávejte pozor, abyste ho nezavřeli do pračky nebo myčky nádobí!

Základní informace o chovu, "výcviku", rozmnožování, pachu a všeho kolem fretek se zde nedozvíte, ale v odkazech najdete spoustu užitečných stránek, kde se vše dozvíte. Případně můžete napsat na diskusní fórum nebo nám na e-mail.