Chystáme se na výstavu:
V první řadě bychom si měli najít nějakou stránku, kde píší o výstavě více informací. Často rozhoduje ve výběru vhodné výstavy datum, místo konání výstavy a vzdálenost od bydliště. Dále rozhoduje termín uzávěrky přihlášek. Většinou bývají dva termíny, na druhý termín se již za přihlášku platí větší polatek a tak je dobré si tyto informace hlídat a platit vše včas. Na stránkách výstavy se dozvíme přesný postup, jak za výstavu zaplatit. Většinou se postupuje tak, že si stáhneme přihlášku, vyplníme a pošleme na uvedený e-mail. Obratem nám organizační výbor pošle číslo účtu a částku, kterou máme uhradit. Toto však není standartní postup a každá výstava má své propozice, kde je toto popsáno.
Těsně před výstavou:
Příprava fretky - asi 14 dní před výstavou je dobré nechat fretku vyšetřit na ušní svrab. Pokud bude nález pozitivní, bude ještě dosti času se svrabu do výstavy zbavit. Dobré je aplikovat Stronghold jen tak preventivně. Týden před výstavou fretku vykoupat a ostříhat jí drápky. Srst by měla mít na výstavu načichlou svou fretčí vůní a neměl by z ní být cítit šampon ani jiné parfémy. Drápky by měli být tak dlouhé, aby se při chůzi dotýkaly podložky, ale nepřevracely tlapku vzad. Moc krátké i moc dlouhé drápky jsou chybou chovatele a fretce za toto budou zbytečně strženy body. Těsně před výstavou ještě vyčistíme uši.
Na výstavě budeme muset projít veterinární kontrolou. Na tu budeme potřebovat očkovací průkaz s platným očkováním ne starším než 1 rok a ne mladším než 1 měsíc v době konání výstavy. Dále budou kontrolovat klinické vyšetření stavu zvířete od veterináře, které by nemělo být starší 3 dnů a většinou i vyšetření na svrab. Toto vše vám potvrdí veterinář do očkovacího průkazu.
Jedeme na výstavu:
Zjistěte si, jak dlouho vám cesta trvá a podle toho vyražte brzy ráno. Můžete vyrazit i den předem a někde v okolí přespat. Nutno si sebou vzít fretky a jejich očkovací průkazy (Záznamy o původu, výstavní karty). Pokud možno nějakou skládací klec s výbavou, aby měli fretky soukromí, záchodek se stelivem, misku, granule a napáječku (nebo misku s vodou). Pokud máte více fretek, které se vám spolu nesnesou, je možné je mít v dostatečně velké přepravce nebo ve více klecích. Po cestě by měli mít fretky přístup k vodě i granulím, zvláště pokud jedeme několik stovek kilometrů.
Dorazili jsme na výstavu:
Pokud jsme již na místě, jdeme nejprve k veterinární přejímce. Zde veterináři zkontrolují stav vaší fretky, prohlédnou očkovací průkaz a nakouknou jí do uší, zda nemá svrab. Fretky s nezhojenými operačními ranami, březí, zasvrabené nemají dovolený přístup na výstavu. Berte s sebou jen fretky bez průjmu a jen 100%ně zdravé! Vyzvedneme si výstavní katalog, kde se dozvíme výstavní čísla fretek. Pokud projdeme veterinární kontrolou, najdeme nějaké vhodné místo k uložení našich věcí a rozbalení místa pro fretky (klec, přepravky). Ubytujeme fretky a čekáme, až začne posuzování.
Posuzování:
Má každá výstava jiné. Někde se nosí fretky nosiči přímo do ruky s jejím číslem z katalogu a ta ji odnáší přímo k rozhodčímu, jinde se vyhlásí celá daná třída a fretky v přepravkách se odnesou k nosičům a tam čekají, až na ně přijde řada. Nutno se toto dočíst v propozicích dříve, než vyrazíme na výstavu, abychom si v případě posuzování v přepravkách vzali sebou dostatečný počet přepravek. Po posouzení fretky jí opět uložíme na její klidné místo a necháme odpočívat. Během dne ji můžeme nechat proběhnout před areálem na vodítku, někde jsou pro fretky připraveny různé soutěže.
Po posuzování:
Následuje vyhlášení vítězů. Chvíle napětí, zklamání a radosti :) Mějte na paměti, že pro každého majitele je právě ta jeho fretka tou nejkrásnější na světě a to ani žádná výstava nezmění!